2011. július 27., szerda

Élet az Ubuntu után

Helyesbítek: Élet az Ubuntu és az arra alapuló disztrók után

Aki már egy ideje használja valamely Linuxot (pl.: Ubuntu, Linux Mint), szembesülhet azzal, hogy már kezdi zavarni a "minden az ölembe hullik" szisztéma. Velem is így volt. Nem volt jó semmi, ami alapban adott volt. Mindent magam akartam alakítani saját szájízem szerint.

Aki érezte magát így, az olvasson tovább, aki nem, az is :)

Sokáig Ubuntut használtam mert nem éreztem magam elég tapasztalattal rendelkező Linuxos felhasználónak, az Ubuntunál pár kattintás és minden oké volt. Nem volt bonyolult semmi. Ám amikor már volt elég tudásom, úgy gondoltam leváltom az Ubuntut valami "geek"-eknek való disztróra.

Így került a képbe az ArchLinux és a Gentoo. Mindkettő csak CLI-vel (parancssor, konzolos felület) rendelkezik alapban, a GUI-t (grafikus felhasználói felület) a felhasználónak kell feltelepíteni és konfigurálni. Gentoo Linuxot életemben nem láttam még, tervezem majd a "találkozást", de majd csak technikusi képzés alatt, mert ott tudok segítséget kérni a tanáraimtól, ha esetleg elakadnék :)

Az ArchLinux-szal más a helyzet. Volt már szerencsénk egymáshoz, igaz csak egy rövid időre, mert nem tudtam feltelepíteni a nyomtatómat, megoldást sem nagyon találtam, így hát sajnos mennie kellett. Hozzáteszem a rendszer olyan gyors és stabil volt hogy köröket vert az Ubuntura. Akkor felkonfiguráltam GNOME desktopot, volt videokártyagyorsításom, ment a Compiz, egyszóval minden oké volt, kivéve a fentebb említett problémát.

A napokban megint megpróbálkoztam az ArchLinux-szal (64 bit), az új gépemen, több-kevesebb sikerrel. Már ott gondjaim támadtak, hogy az Archban található cfdisk nem akarta kezelni a winchesteremet, így Ubuntu live CD alól partícionáltam, az Arch telepítőjében pedig csak a blokkeszközökhöz társítottam a csatolási pontokat.

A szöveges alaprendszer további telepítésének lépései gond nélkül lezajlottak, létrehoztam felhasználót, szerkesztgettem egy pár dolgot a konfigurációs fájlokban. 

Rakjunk fel mindent, hogy kapjunk GUI-t! Álltam neki ezekkel a szavakkal a további telepítésnek. Első dolgom az xorg telepítése volt, gond nélkül lement (feltette az xf86-video-ati csomagot is). Jöjjön a GNOME! Sajnálatos módon az internetkapcsolatom lassú, maximális letöltési sebességem 170 kB/s. 35 percbe tellett, mire mindent lehúzott magának a tárolóból, aztán neki is fogott a telepítésnek, voltak belső ütközések ezeket megoldottam, aztán a csomagtelepítések előtt hibával kilépett, hogy bizonyos fájlok már léteznek a fájlrendszeren. Hinnye, ha léteznek hát töröljük le őket, a csomagtelepítő újból felteszi majd. Innentől már gördülékenyen ment minden, hozzáadtam a grafikus bejelentkeztetőt a daemonokhoz, majd reboot. Elindul a GDM, láss csodát, hamarosan kész leszek. Igen ám, csakhogy elindult a GNOME, majd ki is írta hogy ez csak safe mode, mert gondja volt a videoillesztővel. Tekintve, hogy az xorg-gal együtt felment egy alap ATI illesztő, gondoltam a HD5670 már túl új neki, hát safe mode-ban felmentem az AMD honlapjára a legfrissebb Linuxos driverekért. Telepítés végigment, reboot. Na, utána már a safe mode GNOME sem indult el..próbáltam kernel modult készíteni ahogy azt máshol írták, nem sok sikerrel..és itt most abba is hagytam a próbálkozást az alap Arch Linux-szal, jön már le a Chakra Linux nevű történet, ami Archra épül, de hozzá van téve már a KDE. Azt majd egy következő posztban elemzem... :)

Nagyon valószínű, hogy a kérdéses problémák CSAK NÁLAM jelentkeznek, hiszen minden felhasználó hüle, gondolják a programozók, másnál pikkpakk felmegy a rendszer, én majd igyekszem megoldást találni a saját gondomra, és azt is megosztani :) Aki hasonló beállítottságú, mint én, az úgyis fog tenni egy próbát, de engem biztosan nem hagy nyugodni a megoldatlan probléma. 

Régebbi tapasztalatok alapján az Arch egy nagyon szuper rendszer, az akkori törlés is csak az én felhasználói lustaságomból történhetett meg. Nem is tudom lehet hogy megfújt akkoriban a szél hogy így döntöttem... :-D

A Linux Hogyanok blog is nagyott lökött engem az Arch felé, aki kedvet kapott a kipróbálásához, egy kimerítő telepítési útmutatót talál ott :) Aki nem akarja felborítani a mostani rendet a számítógépén, ajánlom a VMWARE vagy VirtualBox programokat virtualizációhoz.

Próbáljátok ki az Archot, megéri!

UPDATE: ArchLinux-nak mégegyszer nekifutottam, sajnos nem sikerült így sem eredményt elérni. Kipróbáltam a Chakra Linuxot, ami az Archra alapul, de sajnos igen kevés csomaggal rendelkezik, így további disztrók után nézelődtem. Hozzáteszem, a KDE felület nem fogott meg, maradok GNOME-nál. Következő a PCLinuxOS, szintén KDE, és szintén nem tetszett, sajnos. Aztán most egy Gentoo alapú rendszert, a Sabayon Linuxot tesztelem, nagyon tetszetős, de vannak hibái..például a futtatott alkalmazásokat nem jelzi ki helyesen a gnome-panel (egyszer kijelzi, egyszer nem), hát telepítettem helyette cairo-dock-ot. Egyenlőre más problémával még nem találkoztam, a cucc úgy néz ki hogy beválik :) további frissítéseket majd később írok :) 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése